Persbericht NDR Maandag 28-08-2006
ORTA LUCE KRIJGT LOON NAAR HARD WERKEN IN ‘4,5 KILOMETER’
Hij was er al twee maal heel dicht bij, maar zondag was het in Alkmaar dan eindelijk raak. Orta Luce zorgde voor volkomen terechte vreugdetranen bij zijn aanhang, nadat de gedurende zijn loopbaan vaak door pech geteisterde ruin de langste draverij van Europa - en wellicht ook ter wereld - op zijn naam had geschreven.
Voor de krachtproef komen alleen de allersterkste dravers in aanmerking en nadat Orta Luce twee jaar geleden vierde werd en een jaar later tweede, ging het troeteldier van Dennis Sluiter, Geer van der Berg en Kees Voshol als één van de favorieten van start. Met Hugo Langeweg jr als rijder werd lange tijd de kat uit de boom gekeken, hetgeen overigens ook een gevolg was van het hoge tempo. Want uiteindelijk verbeterde de winnende combinatie nog het koersrecord van Erosif overuigend en dat was niet alleen het gevolg van de demarrage in de slotfase. “Hier winnen is toch altijd weer iets bijzonders”, verklaarde Langeweg jr na afloop. “Maar dit is toch vooral mooi voor de eigenaren, die hebben altijd veel voor dit paard over gehad. Het is een passende beloning.” Uiteraard kreeg de nationale kampioen bijval van Dennis Sluiter en Kees Voshol. “Orta Luce heeft ooit Komet November eens geklopt met Dirk Knoops in de sulky, maar die zege komt vanaf nu op een tweede plaats. Zo’n nummer winnen is fantastisch!” De zege is des te opmerkelijker, omdat de ruin als jong paard weinig blessureleed bespaard is gebleven. Sluiter: “Hij was eigenlijk half invalide, het is dan ook met name aan Jos van Koolwijk te danken dat we deze successen nog mogen meemaken. Hij heeft hem helemaal in balans weten te brengen.”
Een tweede hoofdnummer was het Sprintkampioenschap van Alkmaar, dit jaar gewonnen door Michael Schmid. De hengst toonde zich de sterkste in een koers waarin sommige pikeurs wel heel fel strijd leverden. Voor Michael Schmid was het een geslaagd uitstapje. “Deze baan is een van de meest sfeervolle waar ik ooit ben geweest”, aldus de rijder uit Essen.
De openingskoers werd gewonnen door Vanity Fame B, die voor trainer Arnold Mollema op zijn ‘geboortegrond’ werd gereden door Rick Wester. De Alkmaarder geldt als een van de grootste talenten in ons land, maar omdat zijn successen zich vooral in Duitsland afspelen, krijgen wij daar in ons land maar mondjesmaat iets van mee. In Nederland won hij dit jaar elf keer, in Duitsland zegevierde hij al wat vaker.
De montédraverij werd een prooi voor Angeline Batist en dat was een unicum. Want hoewel ze bij de volbloeds op Duindigt al vele rennen wist te winnen, was dit pas haar eerste zege bij een draverij ‘onder het zadel’.
Frans Gorter is zelden actief op het Alkmaarse ovaaltje, maar voor deze koersdag maakt de man die bij het Wolvegase De Oppers enkele paarden traint, graag een uitzondering. Hij won nu met Vief Enzelens, een merrie van wie wel wat verwachtingen worden gekoesterd.
Unforgettable BJ pakte de draad weer op. Nadat hij zijn loopbaan al was begonnen met enkele zeges op rij, moest hij zich op de grotere banen enkele keren gewonnen geven. Met Cees Imming won hij een draverij over 1700 meter. Imming staat bekend om zijn vaardigheden als het gaat om het handelen bij de start, zowel vanuit de banden als van achter de startauto.
Tiara Groenhof had onlangs haar record al imponerend scherper gesteld. Dat bleek niet zomaar te zijn gebeurd, want in handen van leerling Wim van der Mespel won de merrie nu overtuigend. Van der Mespel is momenteel met Lisette de Munnik (in deze koers tweede met Tacitus B) in een fel duel gewikkeld om de titel van leerlingpikeur.
Twee zeges waren er voor Hilda Hofstra, die daarmee een goede slag sloeg in haar jacht op prolongatie van de nationale titel bij de amatrices. Eerst won ze met haar eigen Tabatha Jago, een rasechte Alkmaar-specialiste, vervolgens won ze ook nog met Real Minnesota uit de stal van Gerrit de Jong.
Voor zijn zege met Orta Luce had Hugo Langeweg jr ook al een koers op zak. De 22-jarige Schagerbrugger leverde de weer opgebloeide Typical Meadow op het juiste moment af. De hengst van stal Schermereiland kon in zijn laatste koersen nog niet helemaal doorzetten, maar demarreerde nu als vanouds.
Emotioneel was duidelijk de winst van Cees Vergay met Ultimaid, door hemzelf gefokt. De dag rond de 4,5 kilometer zal voor de rijder uit Hippolytushoef altijd een memorabele blijven, nadat hij er enkele jaren geleden volkomen onverwacht de monsterkoers op zijn naam schreef met Libido. Ook zijn vader, Martin Vergay, was er met Jheronimus ooit al eens winnaar van de langste draverij.
Tom Kooyman greep met Umpire Chaperal de zege in de slotkoers. De winst was door de succesvolle pikeur al voorspeld. “Normaliter mag de ruin in dit veld niet verliezen.” In totaal werd op de totalisator iets meer dan een ton omgezet. Dat bedrag was lager dan tijdens de voorgaande edities, maar toen telde de 4,5 kilometer een groter deelnemersveld, hetgeen altijd stimulerend werkt op het spel. Bovendien ontstonden de voorgaande jaren vaak enkele jackpots.